Stäng meddelande

Vet du vad som gäller för din kylanläggning/AC?

Den nya förordningen innebär stora förändringar när det gäller kyl-, frysutrustning och värmepumpar. Många anläggningar kommer att behöva bytas ut eller byggas om och det är en bra chans att även tänka på energieffektivisering.

Välkommen på ett kostnadsfritt frukostseminarium om f-gasförordningen tisdag 25 september på Xenter Botkyrka, Utbildningsvägen 3, Tumba. Vi börjar med kaffe och macka kl 07.45, lyssnar till föredraget kl 08.00-09.00 med efterföljande frågestund och avslutar senast kl 09.30.

Per Jonasson från Svenska Kyl och Värmepumpföreningen berättar om vad den nya förordningen innebär för er som äger anläggningar. Medverkar gör även energi- och klimatrådgivare och kommunens miljöinspektör.

Anmäl dig till kommunens energi- och klimatrådgivare Erik Bergström, erik.bergstrom@botkyrka.se.

Sista anmälningsdag är den 21 september 2018.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 31 augusti 2018