Stäng meddelande

Välkomna till vårens näringslivsforum 11 april

Den 11 april är det dags för årets första näringslivsforum som även markerar startskottet för Google digitalakademi i Botkyrka - ett komplett utbildningscenter som kommer till Tumba där alla som vill och kan får delta i Google Digitalakademins utbildningar under tre dagar i april.

Vi har glädjen att presentera Sveriges Googlechef Anna Wikland som gästar oss under förmiddagen för att bland annat prata om förändringarna som sker på arbetsmarknaden och de färdigheter man behöver för att vara och hålla sig relevant i en värld som förändras exponentiellt. Förutom paneldebatter, nya möten och samtal presenterar vi även digitala tjänster som underlättar din vardag som företagare.

Tid: Torsdag 11 april, kl. 08:30-11:30. Frukost serveras kl. 08:30.

Plats: Xenter, (Nisellsalen), Utbildningsvägen 3, Tumba

Anmäl dig redan nu via länken https://bit.ly/2TEoToS länk till annan webbplats antalet platser är begränsade! Sista anmälningsdag är 9 april.

Program Näringslivsforum 11 april, kl. 08.30 – 11.30

Vi inleder morgonen med frukost kl 08.30- 09.00.

09.00 Gustav Fridlund, näringslivschef i Botkyrka kommun välkomnar.

PANELSAMTAL
9.10-9.35 Möt Botkyrka kommuns kommundirektör Leif Eriksson, Arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämndens ordförande Lars Johansson (L) samt kommunstyrelsens ordförande Ebba Östlin (S) i ett samtal kring de viktigaste visionerna och fokusområdena under kommande mandatperiod.

Livslångt lärande

9. 35- 10.00
Anna Wikland, Sverigechef Google.

Almi - presentation regionen
9.35-10.00 Carl-Henric Koit, vd Almi Stockholm Sörmland

Arbetsförmedlingen - presentation regionen
10.00-10.05 Jan Sundqvist, Arbetsmarknadsanalytiker Arbetsförmedlingen

Framtidens arbetsmarknad (panelsamtal)
10.05-10.30 Moderator: Anna Wikland, Sverigechef Google
Panelister: Ebba Östlin KSO, Jan Sundqvist, Arbetsmarknadsanalytiker Arbetsförmedlingen, Carl-Henric Koit, vd Almi Stockholm Sörmland

Gå över till Digitalakademin trailern/bussen
10.30-10.45

Inviger (klippa rött band)
10.45-11.00 Anna Wikland, Sverigechef Google, Ebba Östlin KSO

Inspektera Digitalakademin trailern!

Skriv ut
Senast uppdaterad: 5 april 2019