Botkyrka växer

Med 90 000 medborgare befäster Botkyrka platsen som en av Sveriges mest internationella kommuner. Här möts människor, samverkar, blir vänner och finner sina vägar framåt. I det senaste numret av Pejl firar vi det tillsammans med alla våra läsare.

Bild på två personer

Fotograf: Tobias Fischer

I det senaste numret av Pejl får du bland annat träffa Nour Hmidan (15 år) och Kristi Jokela (82 år) som träffats för att prata om livet och sitt Botkyrka. Du får läsa om deras upplevelser och följa med på en historisk resa genom Botkyrka.

I tidningen får du även träffa flera av de många unga människor som bor och sommarjobbar i Botkyrka. På mittuppslaget kan du ta del av aktuell statistik. Här ger även Ebba Östlin (s), kommunstyrelsens ordförande, sin bild av vad det innebär att Botkyrka växer.

Var hittar jag tidningen?

Du får Pejlsidorna i Södra Sidan som kommer i din brevlåda lördagen den 3 september. Trevlig läsning!

Skriv ut
Senast uppdaterad: 7 juli 2017