Äntligen händer det i Hallunda Centrum, ny ägare.

Sterner Stenhus Fastigheter AB är den nya ägaren av Hallunda Centrum.

Sterner Stenhus Fastigheter AB har lång erfarenhet inom entreprenadbranschen och har tidigare investerat i både större och mindre fastigheter.​ De har planer att bygga ett levande centrum och öka attraktiviteten i området. Företagets VD Elias Georgiadis, är uppvuxen i kommunen och har därmed stor kunskap om Botkyrka kommun.

- Botkyrka är en mycket intressant kommun och vi kommer göra stora satsningar i Hallunda Centrum för att återigen efter 4-5 tuffa år skapa ett levande centrum berättar Elias Georgiadis, VD för Sterner Stenhus Fastigheter AB.

- Att Sterner Stenhus Fastigheter AB köper Hallunda centrum är en efterlängtad och mycket positiv satsning då Hallunda Centrum länge stått still i sin utveckling, berättar Anna Anderberg, Näringslivschef, Botkyrka kommun

Sterner stenhus
Skriv ut
Senast uppdaterad: 3 juli 2017