Nya telefontider till biståndshandläggare

Från och med 6 december inför handläggarna inom äldreomsorgen nya telefontider. Syftet är att öka tillgängligheten för dig som medborgare.

De nya telefontiderna är:

Måndag, tisdag, torsdag och fredag klockan 10–11

Onsdag klockan 11–12

Ring via kontaktcenter på telefon 08-530 610 00

– Vi gör det här för att medborgarna ska kunna nå oss, vilket de har svårt att göra idag. Våra handläggare är ofta borta på vårdplaneringar, hembesök eller skriver utredningar, men med telefontider kan vi säkerställa tider när det alltid finns någon på plats, säger Kristian Josefsson, sektionschef för biståndshanläggarna på vård- och omsorgsförvaltningen.

Telefontiderna gäller inte LSS-handläggare och avgiftshandläggare. Dessa kan medborgare kontakta under vardagar som vanligt.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 3 juli 2017