Störningsinformation:
Vattenavstängning vid Lindhovsvägen
Dölj meddelande

Välkomstträffen 2017

Bild

Onsdagen 15 februari var Välkomstträffen tillbaka, inbjudna var de företag som registrerat sig eller flyttat in i kommunen under åren 2015-2016.

Välkomstträffen är en mötesplats som arrangeras av Näringslivsenheten i Botkyrka kommun. Syftet är att samla nyregistrerade företag i kommunen och ge nyttig information till deltagarna. Mötet drog till sig ett femtiotal företag och på plats för att hälsa välkomna var Botkyrka kommuns näringslivschef Anna Anderberg.

Därefter tog representanter från Företagarna Botkyrka-Salem, Nyföretagarcentrum Botkyrka-Huddinge, Almi & Xenter över för att presentera sina verksamheter och vad de bland annat kan erbjuda företagare
som är i startgroparna av sina verksamheter.

Träffen avslutades med att Sixten Engström bjöd på en inspirerande och underhållande föreläsning om ”Framgångsrikt entreprenörskap”. Sammanfattningsvis blev det en uppskattad mötesplats som ledde till många nya
möten och bra nätverkande

Anna Anderberg, näringslivschef & Sixten Engström

Anna Anderberg, näringslivschef & Sixten Engström

Skriv ut
Senast uppdaterad: 19 juli 2017