Lär dig mer om Internet på biblioteken -Get Online Week

Under sista veckan i mars kan alla som vill lära sig mer om Internet komma till biblioteken i Botkyrka.

Kanske vill du komma igång med att läsa e-böcker, göra dina bankärenden eller skaffa e-post? Personal från biblioteken, banker och myndigheter finns på plats för att hjälpa dig. Dessutom kan du lyssna på föreläsningar eller delta i workshops.
Get Online Week är en gemensam europeisk vecka som sker varje år sedan 2010. Sedan starten har man nått ut till över 900 000 européer, som har fått ökade kunskaper om internet.
2016 nådde Get Online Week ut till 4 580 personer i Sverige, genom olika aktiviteter på biblioteken, genom SeniorNet, studieförbunden och ett flertal andra organisationer.
– Vi hoppas att många ska ta chansen att komma hit för att lära sig mer om e-böcker, släktforskning eller bank-ID, säger Anna- Stina Takala på Bibliotek Botkyrka.

Lär mer om internet på biblioteken. Alla biblioteken erbjuder hjälp under veckan. Vissa bibliotek har drop in-hjälp, medan andra aktiviteter sker på bestämda tider. För att se hela programmet, gå in på bibliotek.botkyrka.se länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

getonline
Skriv ut
Senast uppdaterad: 19 april 2017