Botkyrkaelever fick se vad som händer bakom kameran på SVT

Ungdomar som besöker SVT

Drygt 70 elever från årskurs 7-8 från Botkyrka kommun samt en grupp studievägledare har i fyra omgångar besökt SVT Produktion i Stockholm. Studiebesöken, som är en del av ett samarbete mellan Botkyrka kommuns kultur och fritidsförvaltning och SVT, var en pilot inför ett större och mer långsiktigt projekt.

Målet med satsningen är att ge elever kunskap om att SVT är mycket mer än sina programledare.

– Nu fick vi ett tillfälle att visa upp yrkesroller som stora delar av publiken inte har en tanke på att de finns. Förhoppningsvis fick några av de ungdomar som var här upp ögonen för jobben, säger Catharina Gillijam, chef för SVT Produktion i Stockholm.

En av eleverna blev inspirerad att söka sig till SVT: – Under detta besök blev jag jätteintresserad av att jobba där. Att jobba för barnkanalen skulle vara en dröm.

Samarbetet med studiebesöken kommer fortsätta hösten 2017.

 

Kvinna sminkas
Film rekvisita
Skriv ut
Senast uppdaterad: 19 juni 2017