Biblioteket flyttar till Fittja äng under sommaren

Barn som läser på äng

I augusti öppnar biblioteket i Fittja igen! Då kommer du också kunna möta flera verksamheter i bibliotekets lokaler. Under sommaren kommer biblioteket att finnas på Fittja äng med tidningar, språkcafé, schackklubb med mera.

Fittja bibliotek har varit stängt sedan 2 maj. Anledningen är att det varit flera incidenter med hot och våld, både mellan besökare och mot personal på Fittja bibliotek.
Nu kraftsamlar Fittja och passar på att renovera och utveckla biblioteket till en bredare mötesplats för alla Fittjabor den 19 augusti. Då kommer det att vara bättre anpassat för dig som vill plugga, biblioteket kommer också ha bättre öppettider och vara en tryggare plats.
Under sommaren jobbar också Fittja bibliotek tillsammans med områdesutvecklare för att fler verksamheter ska finnas på plats i biblioteket.
Fittja bibliotek hälsar både nya och gamla besökare välkomna tillbaka i augusti.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 31 maj 2017