Fira midsommar i Botkyrka

Bild på midsommarstång från Hågelbyparken

Midsommarstång i Hågelbyparken. Foto: Hågelbyparken AB

Är du sugen på att fira midsommar i Botkyrka? Här hittar du information om både Hågelbys parkfirande och midsommarfirandet på Trädgårdstorp i Tullinge.

Midsommarfirande i Hågelbyparken

Tid: fredag 23 juni kl. 11-16
Plats: Hågelbyparken, Hågelby gård, Tumbalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster (länk till karta)
Kontakt:
hagelbyparken@hagelby.se, 08-599 07 100

Förbered dig för folkfest! Det blir blomsterkransar, folkparkslekar och dans runt stången tillsammans med Slagsta Gille. Entré kostar 60 kronor för vuxna och 30 kronor för barn (mellan två och 15 år). Du kan förköpa din biljettlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster eller betala med Swish eller kort i entrén.
Program och mer information.länk till annan webbplats 

 

Midsommarfest på Trädgårdstorp

Tid: fredag 23 juni kl. 12-16
Plats: Trädgårdstorpsvägen 52, Tullingelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Kontakt: botkyrkahembygdsgille@telia.com, Lennart Karlsson 0708-406 500

Botkyrka hembygdsgille anordnar midsommarfirande på traditionellt vis på Trädgårdstorp i Tullinge. Det blir lekar, dans runt majstången, fiskdamm och dansuppvisning av gillets dansare. Entré kostar 40 kronor för alla över 15 år. Endast kontanter, inte betalning med kort eller Swish. Har du folkdräkt på dig bjuds du på entréavgiften!
Program och mer information.länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

 

Skriv ut
Senast uppdaterad: 19 juni 2017