Fördelningen av pengarna från Trygghetsmiljonen är klar

Barn på brygga. Sommar. Foto.

Kommunstyrelsen har under 2017 avsatt en miljon kronor för trygghetsskapande åtgärder. Pengarna går till fysiska förbättringar och sociala aktiviteter som leder till trygghet.

Sent i våras gick kommunen ut med önskemål om att få in konkreta förslag som skulle leda till ett tryggare Botkyrka. Det utmynnade i tjugofyra förslag och sexton av dessa har fått pengar. Alla kommundelar i Botkyrka har fått en del av pengapotten.

Vi vill dra nytta av kloka idéer och initiativ från medborgare och civilsamhället för att öka tryggheten. Trivsel och trygghet skapar vi bäst tillsammans. Många av åtgärderna som vi nu satsar på har Botkyrkaborna efterfrågat, säger Ebba Östlin (S) kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

Via länken nedan kan du på kommunens webbplats läsa om hur trygghetsmiljonen fördelas och vilka verksamheter som får ett bidrag.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 3 juli 2017