Kom du in på ditt gymnasieval?

Nu är slutantagningen till gymnasiet klar. Du kan logga in på www.gyantagningen.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster för att se ditt resultat. Om du glömt ditt lösenord kan du begära ett nytt på gymnasieantagningens webbplats.

Informationsträff 24 augusti för dig som inte kommit in
Du har fortfarande möjlighet att komma in på ett yrkesprogram eller ett högskoleförberedande program eftersom gymnasieantagningen gör reservantagningar till lediga platser under sommaren.

Om du inte kommit in på något program till hösten är du välkommen till en informationsträff torsdagen den 24 augusti kl 14.00 i Tumba gymnasiums bibliotek. Då får du information och kan prata med studievägledare från de kommunala gymnasieskolorna.

 

Skriv ut
Senast uppdaterad: 30 juni 2017