• Startsida
  • / Nyhetsarkiv
  • / Fittja bibliotek öppnar igen - med fler aktörer och bättre öppettider

Fittja bibliotek öppnar igen -

med fler aktörer och bättre öppettider

Artisten Bora Serbulent spelar gitarr.

Foto: Bora Serbulent

Lördag den 19 augusti firar vi att Fittja bibliotek öppnar igen! Fittja bibliotek kommer nu ha öppet även på lördagar för att fler Fittjabor ska ha möjlighet att besöka och använda sitt bibliotek.

När biblioteket öppnar igen kommer det också ha fler och bättre anpassade platser för studenter.
- Vi har också arbetet med att stärka nätverken i Fittja – under hösten kommer fler aktörer och verksamheter att ta plats i biblioteket, exempelvis områdesutvecklare och föräldrautbildningar, berättar bibliotekschef Anja Dahlstedt.
På invigningsdagen lördag den 19 augusti bjuds det på ansiktsmålning, tårta och pyssel från klockan 12. Dessutom blir det ett musikframträdande av artisten Bora Serbulent. Allt är gratis och öppet för alla!

Skriv ut
Senast uppdaterad: 16 augusti 2017