Södertörns brandförsvarsförbund gör hembesök i Botkyrka

Räddningspersonal samtalar med person vid dörröppning till dennes hus

Du kan bli en av de som får besök av räddningstjänsten de närmaste veckorna. Med start på söndag börjar Södertörns brandförbund med hembesök i kommunen för att tipsa om hur vi kan göra hemmen tryggare och säkrare.

Hembesöken görs av brandförsvarsförbundets brandstyrkor som berättar hur du kan göra för att förhindra att en brand uppstår och hur du kan agera om olyckan är framme.

Besöken tar cirka fem minuter, är frivilliga och gratis. Vill du inte räddningstjänsten kommer in till dig kan du alltid komma ut och prata med dem vid brandbilen som står uppställd i bostadsområdet under besöket.

Du kan läsa mer om hembesöken på Söderntörns brandförsvarsförbunds webbplats.länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Skriv ut
Senast uppdaterad: 1 september 2017