Nyfiken på det nya vård- och omsorgsboendet i Fittja?

Högt hus i brunt och vitt med stora burspråk. Träd framför. Foto

Strandängsgården vård- och omsorgsboende i Fittja

Strandängsgården – så ska Botkyrka kommuns nya vård- och omsorgsboende i Fittja heta. I december beräknas de första äldre kunna flytta in.

Strandängsgården blir Botkyrka kommuns sjunde vård- och omsorgsboende. Totalt handlar det om 58 platser för äldre som ska stå klart i Fittja i centrum i november. I december beräknas de första äldre kunna flytta in och efter årsskiftet fortsätter inflyttningen i etapper.

– Vi ser fram emot att starta upp verksamheten. Med Strandängsgården kan vi erbjuda ett modernt, tryggt och stimulerande boende för äldre med omfattande omsorgsbehov, säger Pia Bornevi förvaltningschef på vård- och omsorgsförvaltningen.

Boendet får ljusa moderna lägenheter nära service, kommunikationer och grönområden. På taket finns en 200 kvadratmeter stor takterrass där de äldre kommer ha utsikt över centrum, Albysjön och Mälaren. Namnet Strandänggården kommer av ”Fitet” den fornnodiska benämningen på Fittja som betyder ”äng vid stranden”.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 23 januari 2018