Nytt parkeringsbolag från och med 1 oktober 2017

Från och med den 1 oktober 2017 tar Estate Parkering AB över och sköter all parkeringsövervakning för Botkyrka kommun.

Bild

Så här ser våra nya parkeringsvakter och deras bilar ut från Estate Parkering AB

Estate Parkering AB tar över efter Q-park som tidigare skött parkeringsövervakning i kommunen.

– Estate Parkering AB är en servicekoncern som bland annat hanterar parkeringsövervakning, och vi ser fram emot att få samarbeta med dem, säger Ewa Lönnkvist, verksamhetscontroller på samhällsbyggnadsförvaltningen.

Kontakt

Behöver du komma i kontakt med Estate Parkering AB eller göra en felanmälan kontaktar du kommunens kontaktcenter på tel. 08-530 610 00 eller e-post till kontaktcenter@botkyrka.se, som hanterar din fråga.

 

Skriv ut
Senast uppdaterad: 9 oktober 2017