Ny förvaltningschef utsedd för samhällsbyggnadsförvaltningen

Carina Molin blir ny samhällsbyggnadschef i januari 2018.

Carina Molin är utsedd till ny förvaltningschef för samhällsbyggnadsförvaltningen i Botkyrka kommun. Hon har lång erfarenhet av ledarroller inom samhällsbyggnad i offentlig verksamhet och är en driven förändringsledare.

Mattias Jansson, kommundirektör, kommenterar rekryteringen:

− Carina Molin är precis vad Botkyrka behöver nu. En framåt ledare som kan ansvarsområdet och är van att driva utvecklingsarbete med medborgarens fokus i processutveckling.

Carina Molin har lång erfarenhet av offentlig sektor inom samhällsbyggnad, miljö och bygglov, bland annat från Salems och Sigtuna kommuner. Hon kommer närmast från rollen som avdelningschef för samhällsbyggnadsavdelningen i Värmdö kommun. Hon har också arbetat som lärare på Bygglovhandläggarskolan, en yrkesutbildning, och var också ledamot i skolans ledningsgrupp.

Carina Molin har en Magisterexamen i biologi (ekolog) med inriktning på miljö- och hälsoskydd från Stockholms universitet.

Carina Molin påbörjar sin anställning den 8 januari 2018.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 18 oktober 2017