Dags att söka Botkyrkas stipendier

Botkyrkas stipendier

Är du eller någon du känner Botkyrkas eldsjäl? Idrottare? Vem tycker du ska få Botkyrkas kultur- och idrottstipendium? Nominera dig själv eller någon som du tycker ska uppmärksammas för sitt arbete och insatser. Sista dag 1 mars 2018!

Botkyrka kommun delar årligen ut kultur- och idrottsstipendier samt utser Botkyrkas stjärnor. Stipendierna kan delas mellan flera pristagare. Du kan söka stipendiet när som helst på året. Utdelning sker i samband med kultur- och idrottsfesten Vi är Botkyrka i Hågelbyparken i slutet av augusti.

För att ansöka eller nominera använder du vår e-tjänst för stipendier och Botkyrkas stjärnorlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Du kan söka eller nominera någon du känner till i följande kategorier:

  • Botkyrka kulturstipendium, 30 000 kronor
  • Botkyrka barn- och ungdomskulturpris, 10 000 kronor
  • Botkyrka idrottsstipendium, 30 000 kronor

Botkyrkas stjärnor

  • Botkyrkas unga idrottare (delas ut till 2 personer)
  • Årets lirare
  • Botkyrkas eldsjäl
  • Botkyrkas ledare
  • Botkyrkas kreativa föreningsentreprenör

Alla som utses till en av Botkyrkas stjärnor får 5 000 kronor var.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 11 januari 2018