Uppdatering om kommunhuset: Nu är hela kommunhuset öppet igen

Torsdagen den 11 januari 2018 upptäcktes en sättningsskada i ett trappsteg i kommunhusets trapphus. Fem våningsplan stängdes mellan torsdag eftermiddag till fredag eftermiddag, men har nu öppnat igen.

Idag, fredagen den 12 januari, har fastighetschefen fattat beslut att öppna det norra trapphuset och därmed också våningsplanen plan 6 till 10. Skadan i trappan är undersökt och kommer att åtgärdas inom kort. Samtliga berörda medarbetare har nu tillgång till sina arbetsplatser.

Nyheten 11 januari 2018

Fem våningsplan i kommunhuset stängs på grund av brandsäkerhetsskäl

Kommunhusets trapphus är en del av utrymningsvägen vid en brand och därför måste våningsplanen stängas av tills skadan är undersökt och åtgärdad.

– Vi arbetar skyndsamt tillsammans med konstruktörerna för att hitta ett sätt att åtgärda skadan i trapphuset, säger Frank Renebo, fastighetschef. Brandsäkerheten är mycket viktig och vi kan inte kompromissa med den. Därför är vi nu tvungna att stänga de våningsplan som är berörda.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 12 januari 2018