Stäng meddelande
  • Startsida
  • / Nyhetsarkiv
  • / Regeringen kommer att besluta att flytta Sidas huvudkontor till Botkyrka

Regeringen kommer att besluta att flytta Sidas huvudkontor till Botkyrka

Idag hölls en presskonferens på Xenter i Botkyrka för att berätta om regeringens kommande beslut att flytta Sidas huvudkontor till Botkyrka.

Utvecklingen av nya Botkyrka, den utveckling som kommer ske de kommande åren, kommer vara den största utvecklingen sedan miljonprogrammets utbyggnad. Regeringens beslut om att omlokalisera Sida kommer förstärka denna utveckling, säger Ebba Östlin (S), kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka

Regeringen har aviserat i budgetpropositionerna 2016, 2017 och 2018 att det är viktigt att de statliga myndigheternas lokalisering får större spridning över landet. 

Det är viktigt att staten ökar sin närvaro i storstädernas ytterområden. Statens närvaro bidrar till det lokala samhällets dynamik och attraktivitet. Det kan också bidra till att den lokala arbetsmarknaden får ett tillskott, säger Isabelle Lövin (MP), minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Datum för flytten och platsen för de nya lokalerna är ännu inte fastställda.

Mer information finns på regeringen.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Skriv ut
Senast uppdaterad: 2 mars 2018