Fortsatt risk för störningar i trafiken efter snöovädret

Det har under onsdagen varit besvärligt med snö och halka i regionen, framförallt i de södra delarna av Stockholm och Södertörn. Väg- och kollektivtrafik har haft stora störningar under dagen och ett stort antal trafikolyckor har inträffat.

Det finns fortsatt risk för halka och kyla. Det kan även finnas kvar störningar och förseningar i kollektivtrafiken. Innan du ger dig ut i trafiken: ta del av uppdaterad väder- och trafikinformation för att kunna ta ett beslut om hur du ska resa. Ta det försiktigt!

Håll dig löpande informerad via trafikaktörernas, Polisens och din kommuns informationskanaler:

Vid akuta hjälpbehov, ring 112. För att nå Polisen, ring 11414. För att få information om olyckor och kriser, ring informationsnumret 11313. 

Skriv ut
Senast uppdaterad: 2 mars 2018