Stäng meddelande

Anja Dahlstedt blir Botkyrkas nya kultur- och fritidschef

Ansiktsbild på Anja Dahlstedt, foto

Fotograf: Jonas Hummelstrand

Anja Dahlstedt är i dagsläget tillförordnad kultur- och fritidschef, men har arbetat i kommunen som verksamhetschef för biblioteken, och som en del av Kultur- och fritidsförvaltningens ledning, sedan 2014.

Till Botkyrka kom Anja från Södertälje där hon då arbetat som bibliotekschef i nära fem år. Som bibliotekschef har Anja bidragit till att sätta Botkyrkas bibliotek på kartan genom en lokalt anpassad verksamhet av hög kvalitet, något som också väckt intresse och uppmärksamhet långt utanför kommunens gränser. Vid sidan om uppdraget i Botkyrka är Anja 1:e vice ordförande i Svensk Biblioteksförening.

- Det är med stor glädje, och med en viss ödmjukhet, som jag tackat ja till jobbet som kultur- och fritidschef. Botkyrka har ett rikt och levande kultur- och idrottsliv, och ett starkt engagemang i föreningsliv och civilsamhälle. Det är en unik plats, jag är stolt och glad över att kunna utvecklas vidare i en kommun som utifrån tydliga värderingar tar medborgarens fokus, säger Anja.

Anja tillträder tjänsten som förvaltningschef den 12 mars.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 7 mars 2018