Stäng meddelande

Rökspridningen från Kassmyra har upphört

I lördags den 10 mars var den tidigare rökspridningen från byggavfallsanläggningen i före detta Kassmyratäkten släckt.

Tidigare information på botkyrka.se med anledning av rökutvecklingen:
Kommunen har varit på plats dagligen, med start i måndags den 5 mars, för att övervaka
släckningsarbetet av den glöd och förkolningsprocess som uppstått i en av de flishögar  som hanteras i anläggningen. Företaget arbetar nu med åtgärder enligt överenskommelse med Södertörns brandförsvarsförbund.

Enligt Södertörns brandförsvarsförbund har företaget på fredag eftermiddag (den 9 mars) fortsatt kontroll över situationen, och prognosen är nu att röken ska avklinga till början av nästa vecka. Södertörns brandförsvarsförbund bedömer fortsatt att det inte ska vara någon hälsofara att vistas ute. Dock kan lukten upplevas som både obehaglig och störande.

Mer information finns på Södertörns brandförsvarsförbundes webbplats: sbff.se
länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Den ursprungliga informationen publicerades på botkyrka.se den 7 mars.
Uppdaterad den 8 mars samt den 9 mars.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 12 mars 2018