Stäng meddelande

Kommunens valinformatörer är på gång

Kursledaren står på ett bord och ser ut valinformatörerna som är samlade stående på golvet och övar med varandra. Foto

Förra veckan utbildades ett femtiotal valinformatörer för kommunens räkning. De kommer att synas runtom i kommunen från den 1 april till och med valdagen den 9 september. Du känner igen dem på deras orange T-shirt eller jacka.

Deras uppgift är att få fler att rösta och få igång en diskussion med dig som kommuninvånare om vikten av att använda din rättighet och gå och rösta. De ska också underlätta med information om vilka som får rösta i vilka val samt när, hur och var du kan rösta i förväg.

Så jobbar valinformatörererna

Valinformatörerna kommer aktivt att söka upp kommuninvånare i närheten av vallokalerna och i alla boendeområden i kommunen med fokus på område/valdistrikt med lågt valdeltagande i valet 2014. De knackar också dörr och står i centrum och på torg.

Du kommer inte att kunna diskutera partiernas politik med valinformatörerna. De är opolitiska.

Glöm inte att rösta. Förtidsröstningen börjar den 22 augusti.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 14 mars 2018