Stäng meddelande

Rådgivning - för klimatets skull 

Kommunens energi- och klimatrådgivare Erik Bergström ger rådgivning till medborgare och organisationer.

Kommunens energi- och klimatrådgivare Erik Bergström ger rådgivning till medborgare och organisationer.

Erik Bergström är energi- och klimatrådgivare i Botkyrka kommun. Energi- och klimatrådgivningen finns i de flesta kommuner och som ett särskilt samarbete i Stockholmsregionen.

 - Syftet med energi- och klimatrådgivningen är att få oss att minska energianvändningen, genom ändrat beteende och effektivisering, och välja bra energikällor. Det gynnar både klimatet, miljön och ekonomin, säger Erik Bergström.

Rådgivningen sker främst via telefonen, men det går också bra att boka in ett möte med Erik i kommunhuset. Företag och föreningar kan få ett besök. 

- Jag svarar på alla möjliga frågor som rör energi- och klimat, till exempel om uppvärmningssystem eller hur man kan minska sin elförbrukning. Jag informerar även om olika typer av bidrag som man kan söka och om vilka regler som gäller, berättar han. 
 
Klicka här för att läsa en längre intervju med Erik Bergström.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 23 mars 2018