Stäng meddelande
  • Startsida
  • / Nyhetsarkiv
  • / 200 handledare redo att möta kommunens 1500 feriepraktikanter i sommar!

200 handledare redo att möta kommunens 1500 feriepraktikanter i sommar!

Avtalsskrivning för feriepraktikanter 2018

Under tre träffar i maj och juni träffas över 200 handledare för att kunna bemöta sommarens 1500 feriepraktikanter på bästa vis.

Handledarträffarna är en mötesplats för inspiration och diskussion kring ungdomars olika behov och förutsättningar. Förutom att de får lyssna på en förläsning kring ungdomars olikheter och behov av Frida Metso, leg. psykolog, får de också praktisk information och ett gemensamt erfarenhetsutbyte. Allt för att vara rustade för ungdomarna som ska feriepraktisera hos dem.

Feriepraktiken - ett gemensamt intresse

Botkyrka Kommun erbjuder varje år ferieplatser för ungdomar skrivna i kommunen. Under 2018 har drygt 1500 ungdomar sökt feriepraktik och alla dessa har blivit erbjudna feriepraktik. Detta tack vare ett stort intresse och engagemang inom kommunen för feriepraktik. Platserna finns inom kommunala verksamheter, idéburna organisationer och näringsliv.

Matchning – ett stort arbete

Under våren pågår ett stort jobb med att matcha arbetsgivarnas och ungdomarnas önskemål mot varandra.

Matchning av platser och ungdomar är nu avslutad. Information till arbetsplatser om vilka ungdomar som de får skicks ut löpande fram tills mitten av maj då vi har vår sista avtalsskrivning för ungdomarna.

Vill du veta mer om feriepraktiken eller kanske anmäla dig som handledare?

Kontakta Azra Jahic på Jobbcenter nedan.

Azra.jahic@botkyrka.se

Datumen för hadledarträffarna är 14 maj, 29 maj och 5 juni klockan 15.30-17 på Xenter, Utbildningsvägen 3, Tumba.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 9 maj 2018