Stäng meddelande

Krisberedskapsveckan 2018

Kampanjmaterial för MSB:s Krisberedskapsvecka

Välinformerade och engagerade invånare är en viktig tillgång vid en samhällskris. Därför har MSB, myndigheten för säkerhet och beredskap, startat kampanjen Krisberedskapsveckan som i år infaller 28 maj-3 juni.

Kampanjen är synlig i media under hela veckan och syftar till att förbättra möjligheterna att förbereda sig vid allvarliga olyckor, extremt väder, it-attacker eller militära konflikter. Under veckan skickar MSB ut broschyren Om krisen eller kriget kommer till alla hushåll i Sverige. Broschyrens innehåller information om hur man kan förbereda sig för att kunna säkra grundläggande behov som värme och vatten när viktiga funktioner i samhället inte fungerar som vanligt.

Aktiviteter i Botkyrka

Söndag 3 juni håller Försvarsutbildarna tillsammans med Botkyrka kommun utbildningar i krisberedskap riktade mot allmänheten. På utbildningen får du grundläggande kunskaper om var du hittar information vid kriser, hur du skapar din egen beredskap inför att värme, vatten eller el saknas hemma. Syftet är att stärka din egen förmåga att ta hand om dig själv och dina nära vid kriser i samhället.

Utbildningen hålls i Hallunda Folkets hus söndag 3 juni kl. 9-12 och på Xenter i Tumba kl. 13

Frågor eller funderingar?

Har du frågor och funderingar kring Krisberedskapsveckan kan du kontakta MSB på kontaktcentrum@msb.se eller 0771-25 22 00.

Har du frågor eller funderingar gällande krisberedskap i Botkyrka kommun kan du kontakta trygghetssamordnare Natasha Engberg på natasha.engberg1@botkyrka.se eller 0761-45 64 34.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 28 maj 2018