Stäng meddelande

SMHI varnar för extremt höga temperaturer

De närmaste dagarna väntas den maximala dagstemperaturen på många håll bli 30 grader eller högre. Höga temperaturer innebär en ökad påfrestning på kroppen, och kan ge problem för framförallt riskgrupper som äldre, kroniskt sjuka, små barn och gravida.

På söndagen den 15 juli höjde SMHI sin tidigare utfärdade vädervarning för hela Stockholms län från klass 1 till klass 2. Klass två är den allvarligaste varningsklassen för höga temperaturer. Det varma vädret väntas hålla i sig åtminstone till på onsdag.

Sommarvärmen kan vara farlig för alla – särskilt för äldre, kroniskt sjuka och personer med funktionsnedsättning men även för små barn, gravida och personer som tar medicin. 

Folkhälsomyndighetenlänk till annan webbplats har tagit fram råd för allmänhet och yrkesverksamma inom vård och omsorg.

  • Var uppmärksam på inomhustemperaturen. Risken för hälsoproblem ökar så snart temperaturen stiger inomhus. Riskerna ökar påtagligt när temperaturen utomhus når upp till 26 °C eller mer under tre dagar i följd.
  • Drick mer. Vänta inte på att du blir törstig. Ät vätskerik mat som t.ex. grönsaker och frukt. Undvik stora mängder söta drycker och alkohol. Tänk på att personer i din närhet kan behöva hjälp med att dricka.
  • Ordna sval miljö. Använd gardiner, persienner och markiser. Försök att vara på den svalaste platsen i bostaden. Vädra på natten när det är svalt.
  • Ordna svalka.En kall dusch är mest effektiv. En blöt handduk runt nacken är ett alternativ. Använd löst sittande kläder i naturmaterial, de är svalare än åtsittande syntetkläder.
  • Ta det lugnt. Undvik fysisk ansträngning under dygnets varmaste timmar.
  • Förvara läkemedel rätt. Förvara mediciner svalare än 25 °C grader eller i kylskåp. Läs om förvaring på förpackningen.
  • Var uppmärksam. Varningssignaler kan vara förhöjd kroppstemperatur, puls, andningsfrekvens och nytillkommen yrsel och onormal trötthet. Muntorrhet och minskad urinmängd kan vara tecken på vätskebrist. Om du tar något läkemedel, t.ex. vätskedrivande, kan dosen behöva justeras. Kontakta sjukvården för specifika råd kring just din eller dina närståendes hälsa. Ring 1177 för sjukrådgivning eller hjälp med att hitta rätt i vården. Du kan ringa eller besöka webbplatsen 1177.selänk till annan webbplats dygnet runt.
Skriv ut
Senast uppdaterad: 15 juli 2018