Stäng meddelande

In3prenör AB ska rita och bygga vårt nya kommunhus

Visionsbild av Nytt kommunhus i Botkyrka. Illustration: In3prenör AB/White

Visionsbild av Nytt kommunhus i Botkyrka. Illustration: In3prenör AB/White

Det är byggföretaget In3prenör AB som får uppdraget att rita och bygga vårt nya kommunhus och parkeringshus i Tumba. Beslutet fattade kommunstyrelsen vid mötet måndag 8 oktober 2018. In3prenör ska samarbeta nära kommunen i en så kallad samverkansentreprenad.

Botkyrka kommun kan tidigast skriva avtal med byggföretaget om tio dagar, efter den avtalsspärr som gäller vid upphandlingar enligt lagen om offentlig upphandling (LOU). Det nya kommunhuset ska byggas intill Xenter på Utbildningsvägen i Tumba. Byggstarten är planerad till 2020 och kan stå klart i slutet av 2022.

Med In3prenör får vi en bra partner att arbeta tillsammans med för att förverkliga medborgarnas funktionella kommunhus, säger Mattias Jansson, kommundirektör. Vi ska inte bara bygga ett hus, vi ska utveckla vår organisation för medborgarna i en helt ny arbetsmiljö som bättre främjar våra arbetsformer och stödjer klimatsmart resande.

Visionsbild av Nytt kommunhus i Botkyrka. Illustration: In3prenör AB/White

Visionsbild av Nytt kommunhus i Botkyrka. Illustration: In3prenör AB/White

Skriv ut
Senast uppdaterad: 9 oktober 2018