Stäng meddelande
  • Startsida
  • / Nyhetsarkiv
  • / Fler har jobb och inkomsterna har ökat bland boende i Botkyrkabyggens bostäder

Fler har jobb och inkomsterna har ökat bland boende i Botkyrkabyggens bostäder

Flerfamiljshus, träd och sjö i Alby

I Alby har den disponibla inkomsten för de boende i Botkyrkabyggens fastigheter ökat mest

Den disponibla inkomsten för hushåll i Botkyrkabyggens bostäder har ökat från 337 000 kronor per år till 350 000. Även andelen personer i hushållen som har ett jobb har ökat. Det uppger Botkyrkabyggen i ett pressmeddelande i dag.

Den största ökningen av den disponibla inkomsten har skett i Alby där hushållen fått 2000 kronor mer per månad och hushåll att röra sig med. Andelen personer i hushållen som har ett jobb har ökat mest i Fittja, från 58 till 61 procent.

Disponibel inkomst visar hur mycket hushållen kan använda för privat konsumtion, till exempel boende, livsmedel, kläder och transporter. För att beräkna disponibel inkomst dras skatten bort från inkomsten och olika typer av bidrag läggs till.

Uppgifterna om disponibel inkomst kommer från den senaste statistiken från SCB och avser 2015 och 2016. Även uppgifterna om sysselsättning kommer från SCB.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 10 oktober 2018