Stäng meddelande

Ny kommundirektör i Botkyrka kommun

Leif Eriksson

Leif Eriksson blir ny kommundirektör i Botkyrka kommun

Den 24 januari utsågs Leif Eriksson, av Ebba Östlin, kommunstyrelsens ordförande (S), till ny kommundirektör I Botkyrka kommun. Han börjar sin nya anställning den 28 januari 2019 och efterträder Mattias Jansson.

Sedan den 7 januari i år är Leif Eriksson biträdande kommundirektör i Botkyrka kommun. Innan dess har han arbetat 13 år i Täby kommun där han haft flera olika uppdrag, bland annat som näringslivschef, ansvarig för planeringsavdelningen, och senast som tillförordnad kommundirektör. Leif har även en bakgrund inom det privata näringslivet, där han bland annat arbetat på managementkonsultbolaget McKinsey & Company.

- Botkyrka utvecklas snabbt. Samtidigt står vi inför stora utmaningar med gamla skolor och omsorgsboenden. Därför är det skönt att ha Leif på plats som kommer jobba med ordning och reda, att Botkyrkabornas skattemedel ska användas effektivt och att allt hårt arbete ger effekt som Botkyrkaborna kan se och ta på, säger Ebba Östlin (S) kommunstyrelsens ordförande.

Leif Eriksson tillträder sin nya tjänst som kommundirektör den 28 januari 2019 och efterträder Mattias Jansson.

Rekryteringen har genomförts av ett externt rekryteringsföretag, Mercuri Urval. Representanter från majoritet och opposition samt HR-direktör, representanter från kommunens ledningsgrupp och deltagare från fackliga organisationer har deltagit i rekryteringsprocessen.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 28 januari 2019