Stäng meddelande

Nu tar vi endast emot e-fakturor

Från och med i måndags den 1 april 2019 tar vi i Botkyrka kommun endast emot e-fakturor från våra leverantörer när vi beställer eller köper tjänster och varor. Är du leverantör till oss? Läs mer här om hur du skickar e-fakturor till oss.

Som leverantör till Botkyrka kommun ska ni nu skicka e-faktura till oss. Observera att PDF inte är ett godkänt format.

Bakgrunden till detta är ett beslut från Riksdagen om att anta lagen om e-faktura till följd av offentlig upphandling (SFS 2018:1277). Lagen innebär att alla inköp, oavsett värde, som görs till följd av upphandlingslagarna LOU, LUF, LUFS eller LUK ska faktureras med e-faktura. Inköp som görs av oss, Botkyrka kommun, ska därför faktureras med e-faktura.

65 % av våra leverantörsfakturor är elektroniska idag. Om ni är en av de leverantörer som skickar e-faktura till oss idag så behöver ni inte göra någonting – fortsätt som ni gör idag.

Om ni inte hanterar e-fakturor, eller om ni kan hantera e-fakturor men inte har skickat dessa till oss tidigare - läs mer här.

Relaterade länkar
Skriv ut
Senast uppdaterad: 3 april 2019