Störningsinformation:
Problem med vattenförsörjning i Tullingeberg
Dölj meddelande
Stäng meddelande

Boende får återvända till lägenheterna efter brand

Onsdag 17 april 2019 brann det i ett hus på Tunavägen 34. Strax efter klockan ett natten mot torsdag, meddelade räddningstjänsten att boende kunde återvända till sina lägenheter.

Uppdatering 18 april 2019:

På onsdagkvällen, strax efter klockan 19 bröt en brand ut på vinden i ett hyreshus på Tunavägen i Tumba. Ett antal personer fick evakueras till Tunaskolan. Räddningstjänsten meddelade efter klockan 01.00 att de boende kunde återvända till lägenheterna.

Nyhet publicerad 17 april 2019: Brand i flerfamiljshus i Tumba

Strax efter klockan 19 på onsdagskvällen bröt en brand ut på vinden i ett hyreshus i Tuna, i Tumba. Släckningsarbete pågår och inga personer har skadats.

Med anledning av detta evakueras personer i ett antal lägenheter till Tunaskolan i Tumba. På plats i skolan finns personal från kommunen som erbjuder stöd och praktisk hjälp till de boende som behövt evakueras. Räddningstjänsten har hållit ett informationsmöte på plats i skolan för de som evakuerats.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 18 april 2019