Stäng meddelande

Ändrade vallokaler för vissa boende i Tullinge

Bild på en skylt där det står vallokal

På grund av ett fel i informationen i valsystemet kan vissa boende i Tullinge få byta vallokal.

Vid årets val till Europaparlamentet kanske du som bor i Tullinge behöver gå till en annan vallokal än den du är van vid. Detta har att göra med ett fel i valsystemet som berör vissa områden i Tullinge.

På det röstkort du nyligen fått utskickat hittar du information om vilken som är din vallokal under valdagen den 26 maj. Det är den vallokal du går till om du röstar under valdagen.

Du kan givetvis även rösta i någon av de förtidsröstningslokaler som finns i eller utanför kommunen. Du hittar information om kommunens förtidsröstningslokaler på www.botkyrka.se/euval.länk till annan webbplats Platser där du kan förtidsrösta utanför kommunen hiuttar du på Valmyndighetens hemsida www.val.selänk till annan webbplats.

Vi beklagar det inträffade. Tveka inte att höra av dig till kommunens valkansli om du har några frågor.

E-post: val2018-2019@botkyrka.se

Telefon: 08-530 610 50

Skriv ut
Senast uppdaterad: 8 maj 2019