Stäng meddelande
  • Startsida
  • / Nyhetsarkiv
  • / Fler unga söker i första hand till S:t Botvids och Skyttbrinks gymnasier

Fler unga söker i första hand till S:t Botvids och Skyttbrinks gymnasier

Bild från film om S:t Botvids gymnasium (länk)

Bild från film om S:t Botvids gymnasium (bilden är även en länk till filmen)

En analys av statistiken över årets gymnasieval visar att intresset för Botkyrka kommuns gymnasieskolor ökat. Det är främst S:t Botvids gymnasium och Skyttbrinks gymnasium som ökat i popularitet. Det gäller både Botkyrkas egna unga som unga från andra kommuner.

Stor ökning av andelen förstahandssökande till S:t Botvids och Skyttbrinks gymnasier


Hur populär skolan är brukar mätas i andelen förstahandssökande per plats. Till S:t Botvids gymnasium har andelen sökande per plats på de nationella programmen ökat från 0,43 sökande/plats 2018 till 0,75 sökande/plats 2019. Andelen sökande per plats till de nationella programmen vid Skyttbrinks gymnasium har ökat från med 21 %. Vi kan även se att skolorna ökat i popularitet bland våra egna ungdomar. De som är folkbokförda i Botkyrka söker i högre grad till Botkyrkas kommunala gymnasieskolor.

Vad är anledningen till att skolorna blivit mer populära?


Så här svarar Karin Eiderbrant, rektor på S:t Botvids gymnasium, på frågan varför skolan ökar i popularitet:

Det är lugnt på skolan. Vårt arbete med trygghet och studiero har gett resultat. Våra duktiga lärare hjälper eleverna att lyckas och ett positivt rykte sprider sig i närområdet. Fler ungdomar vill hellre studera hos oss än att pendla till skolor i andra kommuner. Det är vi väldigt glada för.


Christer Vestergren, rektor på Skyttbrinks gymnasium, svarar såhär på samma fråga:

Våra fantastiska lärare ser varje elev och bedriver undervisning som på riktigt och förbereder dem för yrkeslivet. Eleverna trivs och talar om det för sina kompisar. Det blir en positiv spiral som gör att fler och fler väljer oss i första hand.


Andelen förstahandssökande/per plats för 2018 och 2019


Här redovisas andelen förstahandssökande för år 2018 och 2019 för de fyra kommunala gymnasieskolorna i Botkyrka. Jämförelsen gäller de nationella programmen.

Skola

2019

2018

S:t Botvids gymnasium

0,75

0,43

S:t Botvids gymnasiesärskola

0,47

0,47

Skyttbrinks gymnasium

0,81

0,81

Tullinge gymnasium

1,14

1,21

Tumba gymnasium

1,62

1,63

 

Dessa gymnasier är mest populära bland Botkyrkas egna ungdomar Botkyrka kommuns gymnasier


Botkyrka kommuns gymnasieskolor har även blivit mer populära bland de ungdomar som är folkbokförda i kommunen. S:t Botvid ligger nu på plats tre av de populäraste gymnasierna för Botkyrkas unga och Skyttbrink på plats sex. Det kan jämföras med förra året då S:t Botvid var den åttonde mest populära skolan och Skyttbrink var den nionde mest populära.

Tabellen visar vilka gymnasier Botkyrkas ungdomar i första hand väljer:

Gymnasieskolor rangordnade efter popularitet 2019.
(Förra årets rangordning inom parantes)

Antal som sökt skolan i 1:a hand 2019.

Totalt antal som sökt skolan 2019.

1. Tumba Gymnasium (1)

288

674

2. Tullinge Gymnasium (2)

145

458

3. S:t Botvids Gymnasium (8)

60

165

4. Huddingegymnasiet (4)

57

284

5. Sjödalsgymnasiet (3)

44

297

6. Skyttbrinks gymnasium (9)

34

103


Skriv ut
Senast uppdaterad: 22 maj 2019