Störningsinformation:
Vattenläcka i Tumba - nu åtgärdad
Dölj meddelande
Stäng meddelande

Botkyrka näst bäst i länet på klimatanpassning

Bilden föreställer en vägskylt med texten Botkyrka kommun

IVL Svenska Miljöinstitutet och Svensk Försäkring har för fjärde gången genomfört en enkätundersökning för att kartlägga hur kommunerna i Sverige arbetar med klimatanpassning.

I 2019 års kartläggning av kommunernas klimatanpassningsarbete hamnar Botkyrka på andra plats i länet och på plats åtta i landet.

Av Sveriges 290 kommuner svarade totalt 208 kommuner på enkäten som IVL Svenska Miljöinstitutet och Svensk Försäkring skickade ut. Utifrån resultatet av undersökningen har en jämförelse och rankning av kommunernas arbete gjorts. Årets vinnare var Uppsala som toppade för andra året i rad, tätt följd av Sundsvall och Kristianstad på delad andraplats.

Det var fjärde gången som undersökningen genomfördes och Botkyrka har varit bland toppkommunerna under alla år.

”Vi har arbetat länge med klimatfrågorna i Botkyrka och det är roligt att vi fortfarande är med i toppstriden. Men det finns mycket kvar att göra för att minska kommunens sårbarhet.” säger Gunilla Isgren som arbetar med klimatfrågorna på Botkyrka kommun.

Här kan du läsa mer om IVL Svenska Miljöinstitutet och Svensk Försäkrings undersökning.länk till annan webbplats

Här kan du läsa mer om hur Botkyrka kommun arbetar med klimatanpassninglänk till annan webbplats.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 25 juni 2019