Stäng meddelande

Botkyrka kommun säljer lokal till Riksteatern

Stort hus i stadsmiljö

Riksteaterns lokaler i Hallunda

Det har pågått förvärvsförhandlingar mellan kommunen och Riksteatern och parterna har nu kommit överens. Riksteatern köper byggnaden Vickern 6 där de idag är verksamma och där kommunen fungerat som hyresvärd och Riksteatern som hyresgäst. Beslutet om försäljning går i linje med arbetet för att kommunen ska avveckla sig som hyresvärd åt utomstående aktörer.

Riksteatern är en mycket uppskattad del av Botkyrka och försäljning sker med förhoppningen att främja att Riksteatern och dess verksamhet fortsätter under kommande år. Riksteatern är en ideell förening som köper lokalerna som de verkat i de senaste 30 åren. 

Avtalet kommer nu behandlas i samhällsbyggnadsnämnden och därefter går ärendet vidare för beslut i kommunstyrelsen den andra september. Försäljningspriset är enligt avtalet 80 miljoner kronor.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 28 augusti 2019