Stäng meddelande
  • Startsida
  • / Nyhetsarkiv
  • / Botkyrka kommun beslutar om handlingsplan med nya regler för förskolor

Botkyrka kommun beslutar om handlingsplan med nya regler för förskolor

Botkyrka kommun har beslutat om en ny handlingsplan för alla förskolor i kommunen. Handlingsplanen omfattar ett antal regler och rutiner som syftar till att säkerställa att miljöerna i våra förskolor är trygga för barnen.

- Tidigare har förskolorna haft sina egna regler. Vi gör detta för att vi vill säkerställa att vi har gemensamma regler för alla förskolor i kommunen. Detta är en början på ett arbete som vi kommer att fortsätta med på olika sätt. Vi ska göra allt vi kan för att förhindra att övergrepp kan ske på våra förskolor, säger Sara Dahl verksamhetschef förskola i Botkyrka kommun.

I dokumentet finns bland annat regler för vad som ska gälla vid öppning och stängning, sovvila och blöjbyten samt ett förbud mot att personal använder privat teknisk utrustning, som till exempel mobiltelefoner, under arbetstid.

Läs mer i dokumentet ”Handlingsplan för att motverka övergrepp i förskolan.”

Skriv ut
Senast uppdaterad: 14 februari 2020