Störningsinformation:
Eldningsförbud från torsdag 13 augusti kl. 12.
Dölj meddelande
Stäng meddelande
  • Startsida
  • / Nyhetsarkiv
  • / Botkyrka kommun tar in PwC för extern utredning om övergrepp på förskola

Botkyrka kommun tar in PwC för extern utredning om övergrepp på förskola

Botkyrka kommun kommer att låta en extern part, revisions- och rådgivningsföretaget PwC, genomföra en utredning om övergrepp på en förskola.

Bakgrunden är att en tidigare anställd inom Botkyrka kommun erkänt sexuella övergrepp på barn på en förskola.

- Vi ska vända på alla stenar för att hitta de svar vi behöver för att stärka vårt skyddsnät och för att stärka vår förmåga att upptäcka och förebygga att något sådant här någonsin ska kunna ske igen. Med underlaget från PwC vill vi utveckla verksamheten ytterligare och åtgärda eventuella identifierade brister, säger Emanuel Ksiazkiewicz (S), ordförande i utbildningsnämnden i Botkyrka kommun.

Den utredning som PwC genomför ska kartlägga de aktiviteter som kommunen vidtagit i samband med aktuell händelse samt vilka rutiner som var gällande vid tillfället för händelsen. Utredningen kommer att genomföras i den omfattning som krävs för att kunna identifiera eventuella brister i processer, strukturer, organisation etc. Utredningen ska också ta del av vårdnadshavarnas berättelser och information. Denna externa utredning kommer att vara en viktigt del i vårt arbete för att minimera att liknande händelser kan ske igen

PwC:s utredning beräknas vara klar sommaren 2020.

Sedan tidigare har Botkyrka kommun genomfört en intern utredning och skickat svar till Skolinspektionen.

Botkyrka kommuns egen utredning visar på brister i förskolan

Botkyrka kommun svarar Skolinspektionen angående övergrepp på förskola

Frågor från medier

Kontakta Botkyrka kommuns presstjänst, telefon 08-530 620 40

Skriv ut
Senast uppdaterad: 27 mars 2020