Störningsinformation:
Eldningsförbud från torsdag 13 augusti kl. 12.
Dölj meddelande
Stäng meddelande
  • Startsida
  • / Nyhetsarkiv
  • / Nu landar medborgarundersökningen i brevlådan hos 5 000 kommuninvånare

Nu landar medborgarundersökningen i brevlådan hos 5 000 kommuninvånare

Fem människor i olika åldrar promenerar tillsammans

Nu skickas kommunens medborgarundersökning ut till 5 000 Botkyrkabor.

Medborgarundersökningen genomförs varje år och utgör ett viktigt underlag för utvecklingen av kommunens verksamhet.

Undersökningen handlar om vad du som bor här tycker om kommunens service och om hur det är att leva och bo i kommunen. En viktig del av enkäten handlar också om jämlikhet, för att kunna säkerställa att alla får ta del av sina rättigheter och får lika möjligheter till ett bra och gott liv.

Vi hoppas därför att du som har fått enkäten har möjlighet att avsätta cirka en kvart för att svara på frågorna. Det går att besvara enkäten via post eller digitalt. Den digitala enkäten är tillgänglighetsanpassad och finns även på en rad olika språk. Instruktioner finns i medföljande brev till enkäten. Enkäten besvaras anonymt.

Har du frågor rörande enkäten?

Vid frågor är du välkommen att kontakta vårt Medborgarcenter på 08-530 610 00 eller medborgarcenter@botkyrka.se.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 20 april 2020