Stäng meddelande

Botkyrkas gymnasier öppnar upp igen den 15 juni

Elever och personal vid Tumba gymnasium

Elever och personal vid Tumba gymnasium

Regeringen meddelar idag, den 29 maj, att den fysiska undervisningen kan återupptas från och med den 15 juni. Det innebär att även Botkyrkas fyra gymnasieskolor vid den tidpunkten öppnar upp sina lokaler för alla elever.

Beskedet från regeringen är mycket positivt. Att vi kan planera för att genomföra sommarskola på plats i gymnasierna och starta upp terminen på skolorna är goda nyheter för oss. Det är framförallt viktigt att vi kan träffa våra nya ettor på plats i skolan, säger Lars-Gustaf Jonsson, verksamhetschef gymnasieskola i Botkyrka kommun.

Han betonar att mötet på plats mellan elever och lärare och mellan elever är viktiga faktorer för lärandet, även om erfarenheterna hittills visat och inte minst lärt alla om de fördelar distansarbetet kan bidra med.

Vi får ändå vara beredda på att återigen ställa om ifall läget skulle förändras. Men utifrån dagens besked känns det fantastiskt bra att få välkomna eleverna till gymnasieskolorna i höst, säger Lars-Gustaf Jonsson.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 29 maj 2020