Informationsmöte om modulbostäder i Tumba

Botkyrka kommun har beslutat att bygga ytterligare modulbostäder för att ta emot fler nyanlända som har fått uppehållstillstånd i Sverige. Det aktuella området är tomten där det i dag finns en nedlagd förskola, bakom Tumba gymnasium.

​Varmt välkommen att ställa frågor till kommunens tjänstemän, politiker och representanter för Botkyrkabyggen, som kommer att berätta om:

- Mottagandet av nyanlända samt bosättningslagen
- De aktuella bostädernas utformning
- Framtidsvisioner för platsen

Tid: Onsdagen den 1 mars kl. 18.30 - 20.30.
Plats: Matsalen i Tumba gymnasium, Utbildningsvägen 2, Tumba.

Har du inte möjlighet att närvara kan du ta del av informationen i efterhand.
Vi skickar en sammanfattning från mötet till dig som har fått inbjudan.
Du hittar även information på webben: www.botkyrka.se/modulbostader.
Har du frågor är du välkommen att höra av dig:
Mejl: kontaktcenter@botkyrka.se, skriv gärna "modulbostäder" i ämnesraden.
Telefon: 08-530 610 00.

Information om bostättningslagen:

Lagen omfattar nyanlända som beviljats uppehållstillstånd och infördes för att alla kommuner ska ta ett gemensamt ansvar för mottagandet. Den nya lagen är tvingande, en kommun kan därmed inte tacka nej till att ta emot nyanlända på anvisning.

Information om modulbostäder i kommunen:

Kommunen byggde förra året modulbostäder för 44 personer i Brantbrink i Tullinge. De beslutade modulbostäderna i Tumba kommer att rymma 58 personer. Därutöver samverkar kommunen med Botkyrkabyggen som upplåter lägenheter, framför allt till barnfamiljer.

Varför informationsmöte just nu?

Bygglov har lämnats in från Botkyrkabyggen och grannehörandeperioden är kungjord, det vill säga den tidsperiod som berörda grannar har möjlighet att lämna sina synpunkter på det planerade bygget. I samband med det vill vi ge alla i området samma information och möjlighet att ställa frågor.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 20 juni 2017