Stäng meddelande

Trädgårdsstadsskolan

Förskoleklass – skolår 9
Fritidshem
Antal elever: cirka 640

På Trädgårdsstadsskolan tar vi vårt viktigaste uppdrag på allvar: Att ge eleverna så mycket kunskaper och färdigheter att de lyckas väl i sina framtida studier och yrken. Vi arbetar ofta i ämnesövergripande projekt och är noga med att följa upp elevernas kunskapsutveckling. Trygghet och trivsel är viktigt, därför arbetar vi strukturerat med att skapa studiero. Trädgårdsstadsskolan är en ”övningsskola” och samarbetar med Stockholms universitets lärarutbildning. Flertalet av våra pedagoger är utbildade handledare för lärarstudenter.

Besöksadress


Dymmelkärrsvägen 33
146 50 Tullinge

 

Kontakt

Telefon: 072-729 22 90
e-post: tradgardsstadsskolan@botkyrka.se

Besöksadress:


Rektor: Ann-Catrine Bolmgren
epost: ann-catrine.bolmgren@botkyrka.se

Bitr. rektor: Jonas Loord
Epost: jonas.loord@botkyrka.se


Bitr. rektor: Marie Holtmar
Epost: marie.holtmar@botkyrka.se


Administratör: Fredrik Edin
Epost: fredrik.edin@botkyrka.se

Vaktmästare: Erik Isaksson
Epost: erik.isaksson@botkyrka.se
Telefon: 070-886 16 54

Skolsköterska: Annica Silvertun
Epost: annica.silvertun@botkyrka.se
Telefon:
070-181 63 61

Kurator: Susanne McCusker
Epost: susanne.mccusker@botkyrka.se
Telefon: 072-553 27 50

SYV: Malin Khilman
Epost: malin.khilman@botkyrka.se
Telefon: 072-727 38 50


Kryddhyllan - 0A, 1A, 2A
Telefon: 072-596 65 06

Örtagården - 0B, 1B, 2B
Telefon: 070-180 60 45

Lagunen - 3A, 3B
Telefon: 072-596 65 51

Nedre Havet - 5A, 5B
Telefon: 076-139 51 10

Övre Havet - 4A, 4B
Telefon: 070-182 32 73

Havet - 6A, 6B
Telefon: 072-596 65 47

Rosorna - Åk7
Telefon: 072-596 65 50

Rosorna - Åk8
Telefon: 072-596 65 39

Rosorna - Åk9
Telefon: 072-596 65 40

 


Text

Skriv ut
Senast uppdaterad: 31 augusti 2018
Barn & utbildning