Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Informationsmöte om branden i Kassmyra

06 september 2021

Boende och närmiljö

Med anledning av den brand som uppstått vid soptippen i Kassmyra bjuder Botkyrka in till ett digitalt informationsmöte i kväll måndag 6 september klockan 19.00.

På mötet kommer representanter från miljöenheten, utbildningsförvaltningen, kommunledningsförvaltningen och kommunikation att delta. Medverkar gör även Tom Bellander från karolinskas miljömedicin och en representant från räddningstjänsten.

Räddningstjänsten berättar om händelsen, gårdagens utveckling och prognosen framåt. Tom Bellander berättar om röken och kommunens representanter redovisar vad vi gör och vad som planeras framöver. Det kommer finnas möjlighet att ställa frågor under mötet.

Välkomna!

Här kan du se mötet i efterhand:

Gå in på nedanstående länk som går till Youtube.

Länk till mötet


Andra har även läst