Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Medborgarmöte om Kagghamra-branden

12 oktober 2021

Boende och närmiljö

Den 11 oktober hölls ett medborgarmöte på Broängsskolan med de myndigheter som på olika sätt arbetar och arbetat med hanteringen av branden i Kagghamra. Ett 30-tal medborgare deltog och ställde frågor.

— Det här har varit en viktig kväll med viktiga frågor. Turerna kring Kagghamra är många och komplexa och därför vara det bra att vi sattes oss ner tillsammans med ansvariga myndigheter för att bena ut historiken och vägen framåt. Jag har känt och känner samma ilska och frustration som medborgarna har gjort och jag uppskattar verkligen dialogen, sade Ebba Östlin (S), kommunstyrelsens ordförande, på mötet.

På mötet deltog också Carina Molin, samhällsbyggnadsdirektör Botkyrka kommun, Johanna Lindgren, Länsstyrelsen, Johanna Farelius, Naturvårdsverket, Magnus Gärtner, Södertörns Brandförsvarsförbund och Tom Bellander, Centrum för arbets- och miljömedicin, Region Stockholm.

Se bilagda presentation som Carina Molin höll på mötet. Mötet i sin helhet filmades och inspelningen kan ses här nedan.


Presentation från mötet

Klicka på länken för att se Carina Molins presentationsbilder från mötet

Länk till presentationen Pdf, 990.4 kB.

Andra har även läst