Öppna mobilmenyn

Barnteater: Esmeralda och draken

Evenemangsdetaljer

  • Datum:8 november 2020
  • Tid:13:00 - 13:45
  • Kategori: Scen
  • Kommun­del:Tumba/Grödinge
  • Plats:Hågelbyparken, Klockhusvinden
  • Mål­grupp: Barn
  • Biljett­information:Biljettpris: 60kr Max 50 deltagare! Köp på :https://www.riksteatern.se/botkyrka eller i kassan på plats. Endast kontant eller swish. Risk för utsålt så förköp gärna.

En interaktiv föreställning om miljö och hållbarhet (för barn mellan 5 och 9 år) Esmeralda och draken Sebastian kommer från en ö som heter Terra, denna ö representerar förhållanden som finns på vår jord, så man kan säga att det är jorden om jorden varit en ö.

På ön Terra har man satt upp olika mål för att livet ska bli bättre och nu har Esmeralda fått i uppdrag att åka till Sverige och träffa barn och lärare för att få hjälp med hur de på Terra ska kunna uppnå dessa mål.

Esmeralda och draken är en interaktiv föreställning för barn i lågstadieålder och förskoleklass. Föreställningen tar på ett lekfullt sätt upp tankeställningar och funderingar kring FN:s globala hållbarhetsmål och är producerad av Långsjo: teater i ett samarbetsprojekt med Ecorado genom bidrag av Sida.

Föreställningen spelas på Klockhusvinden! Stort tack till Hågelby för utlåtandet av lokalen.

Senast uppdaterad: 9 oktober 2020