Öppna mobilmenyn

Barnteater: Fågeln och havet

Evenemangsdetaljer

  • Datum:6 december 2020
  • Tid:13:00 - 13:45
  • Kategori: Scen
  • Kommun­del:Tumba/Grödinge
  • Plats:Hågelbyparken, Klockhusvinden
  • Mål­grupp: Barn
  • Biljett­information:Biljettpris: 60kr Max 50 deltagare! Köp på :https://www.riksteatern.se/botkyrka eller i kassan på plats. Endast kontant eller swish. Risk för utsålt så förköp gärna.

En folksaga från Kina (för barn mellan 4 och 9 år) Barnföreställningen "Fågeln & havet" baseras på den mer än tusenåriga folksagan från Kina om den den lilla fågeln Jing-Wei som blir så arg på havet att hon försöker fylla den med kvistar och stenar, men konsekvenserna tvingar henne att tänka om.

I Långsjo: teaters version används berättande, rörelse och musik för att skapa ett interaktivt äventyr där publiken reflekterar över de brännande frågorna om människans förhållande till naturen och klimatet.

Barnen får vara med och skapa ljud och rörelser och själva vara en del av föreställningen. Föreställningen spelas på Klockhusvinden! Stort tack till Hågelby för utlåtandet av lokalen.

Senast uppdaterad: 9 oktober 2020