Öppna mobilmenyn

Dancecamp & Battle of Botkyrka vol. 6

Evenemangsdetaljer

  • Datum:7 november 2020
  • Tid:13:00 - 20:00
  • Kategori: Prova-på, Musik, Dans
  • Kommun­del:Hallunda/Norsborg
  • Plats:Hallundavägen 30, 145 68 Norsborg
  • Mål­grupp: Ung
  • Biljett­information:Gratis inträde! Gratis workshops! Gratis mat! Föranmäl dig på: http://simplesignup.se/event/172613-dance-camp-battle-of-botkyrka

Ännu en gång är vi tillbaka med en maxad dag med dansworkshops och rookie och pro battles! Battlet kommer livestreams och visas online. På grund av Covid-19 är det begränsade platser och föranmälan krävs. Anmäl dig här: http://simplesignup.se/event/172613-dance-camp-battle-of-botkyrka

Dagen börjar med Dancecamp: Workshops med två tvärtunga dansare Kl. 13-14 Hiphop Kl. 14-15 Afrobeats Kl. 15-20 hålls Battle of Botkyrka – vol. 6 i stilarna: - 2 vs 2 allstyle rookie battle I denna kategori har du som aldrig battlat eller battlat ett fåtal gånger chansen att prova på att visa dina skills, tillsammans med en kompis, i ett battle.

Med all style menar vi också ALL style, du kan alltså köra precis den stil du vill; stepp, hiphop, balett eller kathak, du bestämmer vad du vill köra till den musik som DJn spelar.

De två som tar hem 1:a platsen vinner 2000 kr tillsammans. - 2 vs 2 pro dancehall - 2 vs 2 pro hiphop & breaking (alltså en hiphopare och en breakare i varje team) För er lite mer rutinerade battlare finns chansen att battla andra dansare inom er stil. 2000 kr/var ligger i vinstpotten för de fyra som vinner. DJ: Maele Reeflex Cheza Sabuni. Vi uppdaterar med domare och host. Så kom och titta, dansa, jama, battla och njut av Botkyrkas finests moments!

Gratis inträde! Gratis workshops! Gratis mat!

Föranmäl dig på: http://simplesignup.se/event/172613-dance-camp-battle-of-botkyrka

Drog- och alkoholfritt.

Vägbeskrivning: • Riksteatern, Hallundavägen 30, 145 64 Norsborg • Tunnelbana 13 mot Norsborg • 38 min från T-centralen • Kliv av station Hallunda • Gå mot och längs Hallunda centrum förbi ett rött tegelhus/Folkets hus parkering ca 4 min , 350 m • Vitt hus bakom Folkets hus, med gul port. I samarbete med: Botkyrka kommun, Botkyrka kulturskola och Riksteatern.

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré
  • Rullstolsanpassad toalett

Senast uppdaterad: 14 oktober 2020