Öppna mobilmenyn

SeniorNet Botkyrka bjuder in till Säkerhetsjunta via Zoom

Evenemangsdetaljer

  • Datum:28 oktober 2020
  • Tid:09:00 - 11:15
  • Kategori: Prova-på
  • Kommun­del:Tumba/Grödinge
  • Plats:Digitalt via Zoom - länk finns på webbplatsen.
  • Mål­grupp: Senior
  • Biljett­information:50 kr betalas med Swish - nummer finns på webbplatsen.

Mig Lurar du inte - en junta om säkerhet på nätet och IRL ( In Real Life).

Vi träffas via Zoom och ser tillsammans på UR-play serien om bedrägerier mot äldre, såväl digitala som telefonbedrägerier. Serien är tre program om cirka 25 minuter vardera. Efter varje avsnitt diskuterar vi erfarenheter och idéer om hur man på bästa sätt skyddar sig mot bedrägerier. Tid: 28 oktober kl. 9.00 - 11.15 Handledare: Olle Lennartsson, SeniorNet Botkyrka Om du använder en dator behöver du inte göra något annat än att klicka på länken. Har du en iPad eller iPhone måste du först hämta appen Zoom från App Store. Har du en Android surfplatta eller mobil hämtar du appen Zoom från Play butiken

Länk till mötet och UR-serien finns på vår webbplats Du kan ansluta redan klockan 8.30 Varmt välkommen! SeniorNet Botkyrka Ideell IT-förening med idén; Seniorer lär seniorer använda IT. Foto: pixabay

Senast uppdaterad: 14 oktober 2020