Öppna mobilmenyn

Parkour för barn med särskilda behov vårterminen 2021

Evenemangsdetaljer

  • Datum:6 februari 2021
  • Tid:09:30 - 11:30
  • Kategori: Sport
  • Kommun­del:Tumba/Grödinge
  • Plats:Idrottshuset Tumba, Munkhättevägen 43
  • Mål­grupp: Barn

Parkour för barn och unga med särskilda behov och som trivs bäst att träna i små grupper. Från 8 år, inga förkunskaper krävs Det här är en grupp subventionerad av Botkyrka kommun som tar in max 10 st barn/termin. Terminsstart lördagen den 6 februari. Vi har en grupp kl 9.30 för yngre barn och en kl 10.30 för lite äldre. Mer information och anmälan: korpenhb.se/parkour

Korpen vill uppmuntra alla att träna, därför har vi skapat en träningsform för de barn och ungdomar som behöver mindre grupper för att känna trygghet och glädje. Vi bjuder både in de som går i särskola, de som har en diagnos eller personlighet som gör att de mår bättre av att träna i mindre grupper.

Kontaktperson

Senast uppdaterad: 15 december 2020